43

İTÜ Bisiklet ve Triatlon Kulübü

İTÜ Bisiklet ve Triatlon Kulübü 13.10.2011 tarihinde 23 kişinin katılımıyla gerçekleşen ilk turunda resmi olarak kurulmuştur. Kulübümüz, bisiklet ve triatlon kültürünün İTÜ genelinde ve tüm Türkiye’de yayılmasında farkındalık yaratmak ve düzenlediği sosyal ve kültürel faaliyetlerle üyeler arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

İTÜ Bisiklet ve Triatlon kulübü bünyesinde yapılan faaliyetleri 3 ana grupta toplayabiliriz;

 

1. Turlar:

a. Günübirlik Gezi Turları: Bu turlar 15-18 km/h (düşük tempo) hız ile yapılıp tamamen kulüpteki tecrübeli arkadaşlarca belirlenmiş kurallara göre grup şeklinde 50-80 km mesafelerle yapılan turlardır.

b. Şehirler Arası Turlar: İlkini Manavgat-Antalya-Olimpos arasında düzenlediğimiz bu tur organizasyonlarımızda Türkiye’deki tüm turistik yerleri bisiklet kullanarak gezmeyi amaçlamaktayız.

c. Ortak Düzenlenen Organizasyonlar: Gerek şehir içi gerekse şehir dışında, Critical Mass, Doğa savunması, Boğazı Bisikletle geçiş vb.. genel katılımlı organizasyonlara İTÜ Bisiklet ve Triatlon Kulübü olarak katılım göstermekteyiz.

 

2. Organizasyonlar: Organizasyonlarımız bisikletle alakalı olup tamamen sosyal yönümüz geliştirme, bisiklet ve çevre farkındalığı yaratma ve eğlence odaklıdır.

a. Film gösterimleri: Bisiklet veya triatlon ile alakalı belgesel veya film izleme organizasyonları yapmaktayız.

b. Eğitimler: Eğitimlerimiz katılımcıların bisiklet ve bisiklet ve triatlon sporu ile alakalı genel kültürünü geliştirme ve onları katılımcılara uygulatarak öğretme odaklıdır.

i. Temel Bisiklet Eğitimi

ii. Uygulamalı Tamir Bakım Eğitimi

iii. Bisiklet Kampçılığı Eğitimi

 

3. Profesyonel-Yarı Profesyonel Spor: Bu grupta Triatlon, yol bisikleti ve dağ bisikleti branşlarında kulübümüz bünyesindeki tecrübeli arkadaşlarla beraber antrenman yapmakta ve yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen yarışmalara katılmaktayız.

 

4. Engelsiz Pedal: Engelsiz Pedalın İTÜ kolu olarak, İTÜ Bisiklet ve Triatlon Kulübü ve Gönüllülük Kulübünün çalışmaları ile birlikte engelli arkadaşlarımıza ulaşarak 2 kişilik bisikletlerle(tandemle) sürüşler yapmaktayız. Onlarla birlikte İTÜ Bisiklet ve Triatlon Kulübünün turlarına ve etkinliklerine katılıyor engelsiz yaşam farkındalığı yaratıyoruz. Mottomuz bisikletle birlikte tüm engelleri aşmaktır.

 

İTÜ Bisiklet Triatlon Kulübü olarak,

•                                                                    Eğer bisikletiniz yok ise, sizlere 10 adet Salcano NG 650 (V fren) bisikletlerinden sağlıyor,

•                                                                    Bisikletinizin bakımını ücretsiz olarak tamir atölyemizde yapıyor,

•                                                                    Bisiklet kiralama hizmeti veriyor,

•                                                                    Yurt içi ve yurtdışındaki profesyonel yarışlarda antrenman ve mekanik destek sağlıyoruz.

 

Kulüp Danışman Öğretim Üyesi: Osman Erol

Kulüp Odası: KSB Eski Depo