43

Endüstri Mühendisliği Kulübü

Türkiye'nin En Aktif İş ve Kariyer Kulübü seçilen İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü 1992 yılında kurulduğundan bu yana öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak sosyal ve akademik etkinlikler düzenleyen, her zaman farklı olmayı bir amaç olarak belirlemiş bir öğrenci kulübüdür. Bu amaç doğrultusunda her sene İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu, UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması, Sektör Günleri, Sektörün İçinden gibi etkinliklerin yanında eğitimler ve söyleşiler düzenlenmektedir.

 

Türkiye'nin ilk proje yarışması tabanlı öğrenci sempozyumu olan İTÜ EMÖS ilk defa 1994 yılında düzenlenmiştir. Her sene belirlenen bir ana konu çerçevesinde düzenlenen İTÜ EMÖS programında büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri ve ana konunun uzman kişilerinin katıldığı oturumlar, iş ve sanat alanında en başarılı isimlerin ödüllendirildiği BaşArı Ödülleri Töreni ve öğrencilerin projeleri ile katıldığı Bir ProjEM Var Diyorsan adındaki proje yarışması bulunmaktadır. Beş günlük programı olan İTÜ EMÖS'e her sene farklı katılım türlerinden toplamda 1000'ün üzerinde öğrenci katılmaktadır. Tüm bu özellikleri ile İTÜ EMÖS, en kapsamlı öğrenci organizasyonlarından birisi olarak görülmektedir.

 

UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması ise konsepti, ödülleri ve özellikle katılımcı profili sayesinde Türkiye'nin En Prestijli Vaka Analizi Yarışması'dır. İnternet üzerinden başvurulan ve ön eleme ile final olmak üzere iki aşamadan oluşan yarışmada 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrenciler 3 veya 4 kişilik gruplar halinde yarışmaktadır. 22 - 24 Nisan 2016 tarihlerinde dokuzuncusu düzenlenen UçArı'ya Türkiye'nin önde gelen üniversite ve bölümlerinden 1575 kişi başvurmuştur. İTÜ akademisyenleri tarafından değerlendirmesi yapılan ön elemeler sonucunda finale katılmaya hak kazanan gruplar Nisan 2016'daki final organizasyonu için İstanbul'a davet edilmiştir. Final aşamasında vaka çözümleri ve yapılan sunumlar ile jüri kazananları belirlemiştir.

 

Her sene belirlenen iki sektörün önde gelen firmalarının katılımı ile gerçekleşen İTÜ Sektör Günleri de kariyerlerini hangi sektörde yapmak istediğine karar veremeyen öğrencilere yol göstermeyi hedefleyen bir etkinliktir. Sektörünün en büyük firmalarının üst düzey yöneticileri etkinlikte düzenlenen oturumlar ile öğrencilere kariyer hikayelerini, şirketlerini ve sektörlerini anlatarak ilham vermektedir.

 

İTÜ EMK’nin yayın organı Optimum ise birçok profesyonel kuruluşun özendiği bir dergi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Ayrıca öğrencilik hayatının güzelliklerini de unutmayan kulübümüz film gösterimleri, müze ve tarihi mekan gezileri, partiler, turnuvalar, piknikler düzenlemektedir. Tüm bunların yanında kulübümüz daha donanımlı kişiler yetiştirmek amacıyla çok çeşitli eğitimlere imza atmaktadır.

 

29 ülkede 75 üniversitede etkinlik gösteren Avrupa Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Birliği (ESTIEM) ve Türkiye’den 14 seçkin üniversitenin üyesi Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği (EMT) gibi topluluklara üye olması İTÜ EMK’nin ve üniversitemizin farklı platformlarda temsil edilmesini sağlamaktadır.

 

Bu zamana kadar her zaman ilkleri başaran İTÜ EMK birçok öğrenci kulübüne yol göstermiş, düzenlenen birçok öğrenci aktivitelerinin çıkış noktası olmuştur.

 

Kulüp Danışman Öğretim Üyesi: Esra Ataç Baş

Kulüp Odası: Maçka