43

Kontrol ve Otomasyon Kulübü

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü kurulmuş olduğu 2004 yılından bu yana başta Elektrik-Elektronik Fakültesi öğrencileri olmak üzere tüm İTÜ öğrencilerine hizmet vermektedir.

 

Hedefimiz öncelikle teknolojik ilerlemenin gerisinde kalmayan yetkin mühendisleri ülkemize kazandırmaktır. Bu hedef doğrultusunda faaliyette bulunmakta olan kulübümüz eğitimler, teknik geziler, kariyer günleri, konferanslar, seminerler, sosyal aktiviteler ve büyük çapta organizasyonlar düzenlemektedir. Sağlanan birikimlerle de daha fazlası için emin adımlar atmaktadır.

 

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü’nde yapılan proje çalışmaları sayesinde hem öğrencilere teorik bilgilerini pratiğe çevirme şansı verilmiş olmakta hem de yapılan çalışmaların paylaşılmasıyla tüm kulüp üyelerine önemli bir bilgi aktarımı sağlanmış olmaktadır.

 

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü için bir diğer önemli hedef ise öğrenciler için sosyal ortamın geliştirilmesidir. Kulübümüz, üyeleri arasında kaynaşmayı sağlamak ve paylaşımı arttırmak amacıyla belirli aralıklarda sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Üyelerimiz, İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü etkinliklerinde ve alt kollarında görev alarak, liderlik deneyimi kazanma, kişisel yeteneklerini geliştirme, disiplinler arası çalışmalarda tecrübe edinme imkânı bulur.

 

Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından 7-8-9 Nisan 2017’da, İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde onuncusu düzenlenecek olan İTÜ Robot Olimpiyatları, robotik alanında çalışma yapmakta olan öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini düzenlenecek etkinlikler aracılığıyla bir araya getirmeyi hedefleyen ve meydana gelen teknolojik gelişmeler ışığında bu alanda yapılan çalışmaları sorgulamayı planlayan bir oluşumdur.

 

Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından binlerce lise ve üniversite öğrencisi İTÜRO’ya yarışmacı veya izleyici olarak katılmaktadır. Proje kayıtlarının internet üzerinden yapıldığı İTÜRO’da robotlar Çizgi İzleyen, Çizgi İzleyen Minikler, Mikro Sumo, Basketbol, İnşaat, Merdiven Çıkan, Labirent, Renk Seçen, Kendini Dengeleyen, Senaryo ve Serbest Kategori olmak üzere on bir farklı yarışmada yer almaktadır. Aynı zamanda organizasyon katılımcıları robotlarını Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde kurulan masalarda sergileme fırsatı bulmaktadır.

 

Kulüp Danışman Öğretim Üyesi: Prof. Dr. İbrahim Eksin

Kulüp Odası: EEB Kantini yanı